آینده مشاغل در دوران سیطره هوش مصنوعی

آیزاک آسیموف (Isaac Asimov)، نویسنده مشهور کتاب های علمی-تخیلی در دهه 40 میلادی مجموعه رمان هایی نوشته که از آن ها تحت عنوان کتاب های بنیاد (Foundation) یاد می گردد. در این کتاب ها او رشته ای به نام روان شناسی تاریخی (psychohistory) متصور شده که متخصصان فعال در این رشته با بهره گیری از مدل های آماری و مطالعه جزئیات ذهن می توانند آینده را پیش بینی نمایند. برای آسیموف، چنین ایده ای آن قدر پیشرو محسوب می شده که آن را در 20 هزار سال آینده قرار داده است. اما حالا به لطف هوش مصنوعی ، می توانیم چنین مواردی را در عمل مشاهده کنیم.

آینده مشاغل در دوران سیطره هوش مصنوعی

دانشمندان داده با بهره گیری از جدیدترین الگوریتم های هوش مصنوعی کوشش می نمایند که رفتار گروه های بزرگی از افراد را پیش بینی نمایند تا این نتایج را برای سیاست گذاری های جدید در اختیار مقامات قرار دهند. به عنوان مثال، در ژاپن پلیس استان کاناگاوا (Kanagawa) با استفاده از هوش مصنوعی متغیرهایی مانند وضعیت آب وهوا، رفتار مردم و حتی فعالیت آن ها در شبکه های اجتماعی را زیر نظر می گیرند تا الگوهای ارتکاب جرم و جنایت را پیش بینی نمایند و مأموران را از قبل در مناطق موردنظر مستقر نمایند.

این تنها یکی از زمینه هایی است که هوش مصنوعی به یاری انسان ها آمده است. از سیستم هایی که با بهره گیری از هزاران سنسور اتومبیل ها و وسایل نقلیه را برای پیش بینی ترافیک زیر نظر می گیرند تا چت بات هایی که به انسان ها برای خرید هدیه موردنظر یاری می رسانند، هوش مصنوعی به ما یاری می نماید که زندگی و کار خود را به صورت هوشمندانه تری انجام دهیم.

بیشنر بخوانید: همه چیز در مورد هوش مصنوعی؛ تاریخچه، تعاریف و کاربردها

همانطور که استفاده از هوش مصنوعی آسان تر می گردد و در دسترس افراد بیشتری قرار می گیرد، مزایای مهم آن هم از حلقه دانشمندان و متخصصین خارج می گردد و به تمام افراد یاری می نمایند که بهره وری بیشتری داشته باشند و کارهای خلاقانه تری انجام دهند.

بهبود عملکرد کارکنان دانش محور

امروزه، کارکنان دانش محور شاغل در صنایع مبتنی بر داده مانند امور مالی و اکتشاف نفت، به اندازه کندترین بخش های سیستمی که در آن مشغول به کار هستند، می توانند بهره وری داشته باشند. حتی اگر یک سیستم پیشرفته بتواند خیلی سریع داده های مرتبط را به کار بگیرد، اگر پیدا کردن داده ها مرتبط کار زمان گیری باشد، باز هم سرعت عمل نهایی تا حد زیادی پایین می آید.

سیستم های هوش مصنوعی که در حال هوشمندتر شدن هستند و به سیستم های متنوع و بیشتری راه پیدا می نمایند، می توانند تمام این شرایط را تغییر دهند. روزی روزگاری بهره گیری از هوش مصنوعی یک کار بسیار سخت محسوب می شد، اما حالا روزبه روز بهره گیری از آن آسان تر می گردد و حضور هوش مصنوعی در صنایع مختلف به طور فزاینده ای رو به افزایش است.

کارمند دانش محور-که متخصص هوش مصنوعی هم نیست-به جای اینکه چند روز را صرف گردآوری داده های مرتبط کند، با بهره گیری از یک رابط کاربری پیشرفته می تواند در عرض چند ثانیه به جدیدترین داده ها دست پیدا کند. یکی از مثال های خوب در این زمینه، مراکز تماس شرکت های مختلف است. چت بات های این مراکز در ابتدای امر می توانند صدا و احساسات تماس گیرنده را تحلیل نمایند تا با توجه به این اطلاعات، بهترین سرویس را برای فرد موردنظر ارائه نمایند.

بیشتر بخوانید: چت بات چیست و چرا این قدر مهم است؟

در بیشتر اوقات، این چت بات ها همان ابتدای تماس وارد عمل می شوند تا بتوانند اطلاعات همیشگی را از کاربر دریافت نمایند. چت بات های پیشرفته حتی می توانند احساسات کاربر را بر اساس لحن صدای او تحلیل نمایند تا بتوانند او را به بهترین کارشناس متصل نمایند، ولی چت بات های معمولی هم صرفاً با دریافت این اطلاعات معمولی، در وقت کارشناسان صرفه جویی می نمایند.

بیشتر شدن فاصله کشورها و صنایع

در سرتاسر دنیا، شرکت ها و صنایع زیادی با سرعت مشغول توسعه جدیدترین تکنولوژی ها هستند؛ تکنولوژی هایی که روزبه روز فاصله بین شرکت ها و کشورها را از یکدیگر بیشتر می نمایند. شرکت هایی که با بهره گیری از هوش مصنوعی و دانش رباتیک نتوانند بهره وری کارکنان خود را افزایش دهند، از ادامه این رقابت تنگاتنگ باز می مانند. به طور خلاصه باید بگوییم که پیوند هوش مصنوعی و انسان، جزییات مشاغل زیادی را خواهد داد.

منبع: TechRadar

منبع: دیجیکالا مگ

به "آینده مشاغل در دوران سیطره هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده مشاغل در دوران سیطره هوش مصنوعی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید