انگلیس کاردار روسیه را احضار کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه انگلیس امروز چهارشنبه در ادامه تنش آفرینی های لندن علیه مسکو به بهانه مسمومیت زوج آمزبری و سکریپال ها در انگلیس کاردار سفارت روسیه در این کشور را احضار کرد.

انگلیس کاردار روسیه را احضار کرد

وزارت خارجه انگلیس در این خصوص گفت که کاردار روسیه را برای ارائه توضیحاتی درباره مدارک ادعائی جدید و همچنین مظنونین بازداشت گردیده در این باره احضار نموده است.

این درحالیست که پلیس انگلیس پیشتر ادعا نموده بود که دو تبعه روس با نام های الکساندر پتروف و روسلان باشیروف به اتهام کوشش برای قتل سکریپال و دختر وی در منطقه سالزبری انگلیس بازداشت گردیده اند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ساعاتی پیش در این باره گفته بود: مسکو بار دیگر از لندن می خواهد تا به جای ایراد اتهام و دستکاری در اطلاعات به رویکرد همکاری عملی تغییر موضع دهد. تا کنون مسکو اطلاعات زیادی را در این باره در اختیار لندن گذاشته است. اما لندن تنها به انتشار نام و تصاویری از دو مظنون اکتفا نموده است؛ این موضوع چیز مهمی را بیان نمی نماید.

این درحالیست که سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) که مدعی است پیرامون دو حادثه مسمومیت با عامل شیمیایی در انگلیس تحقیقات مستقلی را انجام می دهد، گزارش خود را شب گذشته در مورد حادثه مسمومیت با ماده شیمیایی سمی در شهر آمزبری انگلیس منتشر کرد.

در گزارش این سازمان آمده بود: این ترکیب شیمیایی سمی نشاندهنده خواص شیمیایی مشابه با یک عامل (گاز) اعصاب است. این ترکیب شیمیایی همچنین مشابه ماده شیمیایی است که در نمونه های بیومدیکال و محیطی مربوط به حادثه مسمومیت سرگئی سکریپال [جاسوس دوجانبه روس تبار] و دختری وی [یولیا] و نیکولاس بیلی در روز چهارم مارس 2018 در شهر سالزبری یافت شد.

در اقدامی همدستانه، نتایج آنالیز و تحقیقات این سازمان یافته های دولت انگلیس مبنی بر یکسانی این ماده شیمیایی سمی را تأیید می نماید!

هیأت نمایندگی انگلیس در سازمان منع تسلیحات شیمیایی در واکنش به انتشار این گزارش، از دبیرخانه فنی این سازمان خواست تا این گزارش را به اطلاع تمام کشورهای عضو کنوانسیون تسلیحات شیمیایی برساند و خلاصه این گزارش را در دسترس عموم قرار دهد.

لازم به ذکر است که پلیس انگلیس روز چهارم جولای امسال میلادی گفت که یک مرد و یک زن را در شهر آمزبری یعنی در 10 کیلومتری منطقه مشهور سالزبری بیهوش یافته و آن ها را به بیمارستان منتقل نموده است. پلیس این منطقه در بیانیه ای درباره حادثه مذکور گفت: پلیس مظنون به تماس این افراد با یک ماده مشکوک است.

در پی این حادثه، برخی از رسانه های انگلیس در اقدامی شتاب زده، انگشت اتهام را به سوی روسیه نشانه رفته بودند.

پیشتر در چهارم مارس امسال میلادی، انگلیس با ادعای مسمومیت سرگئی سکریپال جاسوس دوجانبه سابق روس تبار و دختر وی در منطقه سالزبری انگشت اتهام را به سوی روسیه نشانه رفت؛ اقدامی که به افزایش تنش ها میان لندن و مسکو منتهی شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "انگلیس کاردار روسیه را احضار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس کاردار روسیه را احضار کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید