تبدیل تهدید نوسانات بازار نقدی سکه به فرصت

یک فعال بازار آتی می گوید با وجود اینکه معاملات در حال تسویه است و ما فعالان بازار آتی، 10 سال به معامله سکه پرداختیم، شاید بتوان تهدید نوسانات شدید بازار نقدی سکه را به یک فرصت برای توسعه بازار آتی و اختیار معامله بر پایه دارایی های متنوع تر تبدیل کرد.

تبدیل تهدید نوسانات بازار نقدی سکه به فرصت

به گزارش خبرنگاران، در هفته ها و ماه های اخیر شاهد نوسانات شدید قیمت سکه و طلا در بازار نقدی و روند هیجانی برخی معامله گران در بازار آتی سکه بودیم که امروز بازار آتی در راستای حفظ منافع سرمایه گذاران تسویه شد تا پس از عادی شدن شرایط و با عمق بیشتر بازگشایی گردد.

در همین رابطه احمد بیات، معامله گر آتی سکه در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه ریسک معاملات آتی به قدری افزایش یافته بود که به دلیل ترس از اخذ موقعیت فروش، بازار به صورت یکطرفه دنبال می شد، گفت: با وجود اینکه معاملات در حال تسویه است و ما فعالان بازار آتی، 10 سال به معامله سکه پرداختیم، شاید بتوان تهدید نوسانات شدید بازار نقدی سکه را به یک فرصت برای توسعه بازار آتی و اختیار معامله بر پایه دارایی های متنوع تر تبدیل کرد.

بیات اظهار کرد: با وجود آنکه زمان زیادی از راه اندازی معاملات آتی زعفران نمی گذرد، اما حجم قراردادها و استقبال فعالان از این دارایی جدید به قدری بالا بوده که می توان به بازار آتی پر قدرت بر پایه دارایی های جدید و متنوع امید زیادی داشت.

به گفته وی، البته بورس کالا در سال های قبل برای ورود محصولاتی در بازار آتی کوشش کرد که باید این اقدامات و کوشش ها بیشتر گردد و شاهد حضور چندین کالا بر تابلوی بازار آتی باشیم. با این اقدام سرمایه گذاران به جای ورود به بازارهای واقعی، به سمت ابزارهای مالی حرکت می نمایند و عمق بازارها به دلیل بزرگی حجم و ارزش معاملات افزایش می یابد.

این کارشناس بازار سرمایه به بیان اینکه بازارهای مشتقه در بورس های کالایی و اوراق جهان از صندلی ویژه ای برخوردارند، گفت: این بازار و ابزارهای مالی باید آنقدر در بازار سرمایه ایران از جمله بورس کالا توسعه یابد که در سطح کلان اقتصادی نیز از این ابزارها استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تبدیل تهدید نوسانات بازار نقدی سکه به فرصت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل تهدید نوسانات بازار نقدی سکه به فرصت"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید