تهرانی: رئیس فدراسیون شطرنج در انتخاب سرپرست آزاد است، تنها برای 5 نفر مجوز اعزام صادر شد

رئیس کمیته آموزش و استعدادیابی فدراسیون شطرنج گفت: رئیس فدراسیون در انتخاب سرپرست هایی که همراه تیم به مسابقات خارجی اعزام می شوند آزاد است.

تهرانی: رئیس فدراسیون شطرنج در انتخاب سرپرست آزاد است، تنها برای 5 نفر مجوز اعزام صادر شد

افشین تهرانی رئیس کمیته آموزش و استعدادیابی فدراسیون شطرنج در مصاحبه با خبرنگار گروه ورزشی خبرنگاران، درباره اینکه آیا نامش در بین سرپرستان اعزامی تیم ملی شطرنج نوجوانان دختر کشورمان به اسپانیا بوده یا خیر اعلام کرد: مسابقات قهرمانی نوجوانان دنیا در رده سنی 8 تا 12 سال از رقابت های معتبری است که برگزار می گردد. همانگونه که در سال های قبل به شکل مستمر نمایندگانی را به مسابقات اعزام کردیم سال جاری هم برای اعزام شطرنج بازان به اسپانیا احتیاج به مجوز شورای برون مرزی داشتیم. نمایندگان ما در 2 بخش دختران و پسران در رده های سنی 8، 10 و 12 سال به اسپانیا می روند و قصد داشتیم 2 عنوان دار آسیا هم به این رقابت ها اعزام کنیم.

او ادامه داد: در همان ابتدای کار که قصد کسب مجوز سفر را داشتیم متوجه شدم شورای برون مرزی تنها برای اعزام 5 نفر مجوز داده است. مجوز به نام فرد صادر نمی گردد بلکه به تعداد نفرات صادر می گردد. به صورت مثال می گویند 3 شطرنج باز دختر، یک مربی، یک سرپرست و نماینده وزارت ورزش به اسپانیا بروند. ایراد این جا است که برخلاف تقاضای فدراسیون تنها برای اعزام 5 شطرنج باز مجوز صادر شده است. بی شک نمی توانیم بیش از تعداد افرادی که مجوز دارند برای اعزام نفری را معرفی کنیم. در این سال ها برای صرفه جویی در هزینه های فدراسیون سرپرستی را به شورا معرفی می کردیم که مربی باشد و بتواند شطرنج بازان را راهنمایی کند. در مقررات فدراسیون دنیای هم تاکید شده است فردی می تواند وظایف سرپرستی را انجام بدهد که مدرک فیده (فدراسیون دنیای شطرنج) را داشته باشد.

تهرانی توضیح داد: من مدرک مربیگری فدراسیون دنیای را سال 1387 گرفتم و بیش از 10 سال است که مربی فدراسیون دنیای هستم. در تمام این سال ها هم وقتی به عنوان مربی با تیم های شطرنج به کشور های مختلف می رفتم کار سرپرستی را هم انجام می دادم. با حکم رئیس فدراسیون مربی که قرار بود به مسابقات دنیای نوجوانان اعزام گردد من بودم و آن یک نفری که کار سرپرستی و مربیگری شطرنج بازان را انجام دهد من بودم. قرار نبوده است 3 سرپرست به اسپانیا بروند. برای اینکه در هزینه های فدراسیون هم صرفه جویی گردد از وزارت ورزش و جوانان درخواست می کنیم یک خانم را به عنوان نماینده با تیم اعزام کند و اگر این امر صورت می گرفت این خانم می توانست سرپرستی 2 شطرنج باز دختر ما را هم برعهده بگیرد.

او درباره اعتراض والدین این 2 شطرنج باز دختر به اعزام سرپرستان مرد به اسپانیا گفت: طبق مجوز وزارت ورزش می توانستیم از 3 پسر، 2 دختر و 2 همراه به عنوان مربی و سرپرست در سفر به اسپانیا استفاده کنیم. من مدرک مربیگری فیده را دارم. شاید سیاست مهرداد پهلوان زاده این نبوده که 3 سرپرست را اعزام کند بلکه قصد داشته است یک نفر را به عنوان مربی و سرپرست به اسپانیا بفرستد. فقط اطمینان دارم نام من به عنوان مربی برای این سفر معرفی شده است. نکته دوم این است که در گزارش شما ذکر شده است افرادی قصد کسب مجوز اعزام را داشتند که دنبال پاداش بودند، اما این مجوز شامل پاداش نبوده است.

تهرانی توضیح داد: فدراسیون شطرنج در نامه ای اعلام نموده است که من به عنوان مربی در کنار تیم باشم و کمیته ملی المپیک نیز این نامه را تائید نموده است و این موضوع که من می خواسته ام به یک سفر تفریحی بروم درست نیست. ما در این سفر ها یک دقیقه هم مال خودمان نیستیم و دائم در اختیار وزشکاران هستیم. ورزشکاران که مدال آسیایی دارند فدراسیون شطرنج هزینه آن ها را تقبل نموده است.

او خاطر نشان کرد: ما نمی توانیم خودسرانه به سفربرویم و فقط این اتفاق در صورتی رخ می دهد که از رئیس فدراسیون نامه داشته باشیم. من سالها است که روادید شینگن دارم و این موضوع که به خاطر دریافت روادید به این سفر رفتم درست نیست. تا الان نشده است که از طرف سفارت به من روادید داده نگردد.

تهرانی در سرانجام گفت: رئیس فدراسیون شطرنج در انتخاب سرپرست هایی که همراه تیم به مسابقات خارجی اعزام می شوند آزاد است. اگر رئیس فدراسیون بخواهد یکی از روسای هیئت هایش را به مسابقات اعزام کند به جایی برنمی خورد و این اتفاق در همه فدراسیون ها طبیعی است.

بیشتر بخوانید: سنگ اندازی مارکوپولو های فدراسیون شطرنج بر سر راه تیم ملی

لیست تیم ملی شطرنج برای المپیاد دنیای اعلام شد

پهلوان زاده: کشور های آسیایی هیچ حرفی برای گفتن مقابل شطرنج ایران نداشتند

نگاهی به تاریخچه شطرنج در ایران و دنیا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تهرانی: رئیس فدراسیون شطرنج در انتخاب سرپرست آزاد است، تنها برای 5 نفر مجوز اعزام صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی: رئیس فدراسیون شطرنج در انتخاب سرپرست آزاد است، تنها برای 5 نفر مجوز اعزام صادر شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید