700 اثر تاریخی تهران از بین رفته است

به گزارش خبرنگاران، احمد مسجد جامعی که به اجلاس نهم شورای عالی استان ها برای بیان ظرفیت های میراث فرهنگی و گردشگری تهران دعوت گردیده بود، اضافه نمود: صنعت گردشگری واقعا در کشور مغفول مانده است.

700 اثر تاریخی تهران از بین رفته است

وی اضافه کرد: کشور ما حوزه تمدنی دارد و مثلا چشمه علی 7 هزار سال سابقه دارد و در کشورهای اطرافمان هیچ کدام تمدن ندارند.

مسجد جامعی گفت : ویژگی تمدن ایران مصاحبه بوده است و الواح تخت جمشید به زبان های مختلف است و نشان می دهد هم زمان در یک مرکز که کار حکومتی، عمرانی و زیست محیطی انجام می گردد حوزه های مختلف در کنار هم حضور داشتند و حوزه تمدنی را تعریف می کردند. عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت : در داستان های اساطیری و فردوسی هر منطقه ایران پهلوان منتخب خود را داشته است و وقتی ایران در معرض خطر قرار می گرفت همه پهلوانان از تمامیت فرهنگی و آب و خاک و آئین مشترک دفاع می کردند و در طول زمان، این فرهنگ به مناسبات فیما بین تغییر کرد.

وی گفت:برای مثال معماری مساجد تفاوت هایی دارد و آنچه ایران را ایران نموده، وحدت در عین کثرت است.

مسجدجامعی گفت : از مسئولان میراث فرهنگی انتظار داریم این تنوع را حفظ نمایند و بازتاب دهند، چرا که اگر این آثار از بین برود به فرهنگ، ادبیات و طبیعت ایران آسیب وارد می گردد.

وی گفت : بدون تعارف باید بگوییم که چشمه علی و زاینده رود خشک شد و کارون و دریاچه ارومیه و قم در معرض آسیب جدی است و ما زمانی در تهران به جای پونک و ونک به عنوان منابع گیاه ون و جایی به عنوان نارمک، باغ های انار داشتیم و هر جای تهران و ایران برای خود هویت داشت و اینها از بین می رود.

وی گفت: بسیاری از آثار میراث فرهنگی که در 50 سال اخیر ثبت گردیده از بین رفته است و خیلی از میراث معماری و هویت تاریخی ما دارد از بین می رود.

مسجد جامعی گفت:اگر ما کمی بی توجهی می کردیم کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج گردیده بود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بسیاری از آثار تاریخی تهران را شناسایی ننموده ایم و به همین منظور سندی را در شورای شهر تهران تصویب کردیم که این موضوع سامان پیدا کند.

وی گفت: با از بین رفتن بسیاری از آثار تهران مواجهیم و علت ان خلاهای قانونی است و خیلی جاها ثبت نگردیده و جاهایی هم که ثبت گردیده است از ثبت خارج می گردد.

مسجد جامعی با اشاره به اینکه برای ثبت میراث فرهنگی باید صندلی ویژه ای قائل بود، گفت : برای اولین بار در شورای اول تهران خیابان ولیعصر را به ثبت رساندیم اما چرا اکنون مسئولان از مترو به سبب خشک شدن بسیاری از درختان شکایت نمی نمایند؟ چرا به خاطر از بین رفتن بسیاری درختان خیابان ولیعصر کسی شکایت نمی کند؟ ما در محله کن خیابانی داریم که درخت های چنارش دوقلو است و پیشهاد دادیم به جای قطع درختان مغازه ها را خراب نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "700 اثر تاریخی تهران از بین رفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "700 اثر تاریخی تهران از بین رفته است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید